„Bezpieczni w sieci, czyli jak unikać szkodliwych wzorców online”.

11.10.2022 r. w Zespole Szkół Zawodowych im. Mikołaja Kopernika w Nasielsku odbyły się warsztaty z panem Łukaszem Wojtasikiem pt.: „Bezpieczni w sieci, czyli jak unikać szkodliwych wzorców online”.

Pan Łukasz – ekspert Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę” – ukazywał, czym jest zjawisko hejtu, którego doświadcza co trzeci młody człowiek. Podkreślał, że nikt nie powinien zgadzać się na krzywdzenie, ani nikt nie powinien przechodzić obojętnie wobec czyjegoś cierpienia, niezależnie czy ma ono miejsce w Internecie czy w grupie rówieśniczej. „Ważne jest, żeby rozmawiać na temat przemocy, jak radzić sobie z nią, jeżeli jej doświadczamy oraz jak pomóc innej osobie, które zmaga się z czymś podobnym – dzieli się Kasia uczennica trzeciej klasy liceum, uczestniczka spotkania. W warsztatach było dużo ciekawych treści, na pewno jest się nad czym zastanowić i wywnioskować coś dla siebie. Najbardziej zapamiętałam zdanie: „Mogą nas krzywdzić, ale to nie znaczy, że możemy na to pozwolić”.

Ekspert Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę”, zachęcał do bycia „super bohaterem”, który przez mały gest i empatyczne spojrzenie, może uratować czyjejś życie. „Bardzo wartościowa była zachęta, aby nikt sam nie pozostawał z doświadczeniem krzywdy – relacjonuje ks. Tomasz Dec – katecheta w Zespole Szkół Zawodowych im. Mikołaja Kopernika w Nasielsku i organizator spotkania. Pan Łukasz w praktyczny sposób pokazał jak można kogoś wesprzeć, używając słów „widzę”, „jestem”, „poszukajmy razem rozwiązania”. Po doświadczeniu izolacji każde wspólnotowe wsparcie jest na wagę złota”.

„Cyberświat jawi się coraz bardziej ciekawszym i rozległym, spędzamy w nim coraz więcej czasu, a Internet wchodzi w każdą sferę naszego funkcjonowania – zauważa Łukasz Żychowski – pedagog szkolny. Niestety i kontakty społeczne coraz bardziej przenosimy w świat wirtualny pozwalając na to wszystko co jest nam podawane. Nasze myśli przestają być naszymi, słowa stają bardzo odważne, bo przecież monitor nam nie odda… Prowadzący pokazał wszelkie aspekty przemocy, która spotyka nas w cyberświecie w aspekcie szeroko rozumianego hejtu. Pozostaje mieć nadzieję, iż przekazane treści uchronią wielu przed uczestniczeniem w fali przemocy internetowej, a ofiary odnajdą skuteczna pomoc i nauczą się bronić przed przemocą hejtu”.

Na koniec spotkania pan Łukasz podzielił się doświadczeniem kampanii „Ciało nie określa”, ukazując związek między niską samooceną a mediami społecznościowymi, które promują jeden wzór urody. Zachęcał do postawy „ciało neutralności”, aby wartość młodego człowieka nie zależała od tego, jak dziś wygląda. Spotkanie  zostało sfinansowane przez Centrum Psychologiczno-Pastoralne „Metanoia” – Punkt Konsultacyjny 2022 – filia w Ciechanowie.

ZSZ w Nasielsku