Kwiecień 2017

Drodzy GIMNAZJALIŚCI 

Zapraszamy do naszej szkoły.

Instrukcja obsługi systemu wspomagającego rekrutację do szkół ponadgimnazjalnych znajduje się pod adresem http://www.nowodworski.pl/plik,7939,instrukcja-do-pobrania.pdf


Elektroniczny system wspomagający rekrutację do szkół ponadgimnazjalnych.


Harmonogram działań GIMNAZJALISTY 2017/18


 


Zapraszamy do obejrzenia filmu promującego

Zespół Szkół Zawodowych w Nasielsku, ul. Lipowa 10.

Lajkujcie, subskrybujcie i komentujcie: https://www.youtube.com/watch?v=XS9EzSAr1IY

 


Konkurs „Wolontariusz Roku”

Film pt. „Raz, dwa, trzy, pomagaj i Ty”, zrealizowany na potrzeby konkursu „Wolontariusz Roku”. Konkurs ogłoszony przez Ministra Edukacji Narodowej wpisuje się w ideę roku szkolnego 2016/2017 uznanego „Rokiem Wolontariatu” . Bohaterką filmu jest uczennica – wolontariuszka Zespołu Szkół Zawodowych w Nasielsku Karolina Strzelczak. Film powstał dzięki technicznemu wsparciu ucznia naszej szkoły Daniela Naciosa.


,, Maj- rocznica pięknych serc”
„Maj – rocznica pięknych serc, Maj – rocznica wielkich myśli Tym, co dawno przeminęli , Hołd składają ci, co przyszli” – pod takim hasłem 27 kwietnia odbyła się w naszej szkole uroczystość poświęcona konstytucji 3 Maja. Jak co roku uczniowie wraz z opiekunami przygotowali apel z okazji tego święta, który przypomniał wszystkim jak ważna w dziejach narodu polskiego jest Konstytucja Majowa.

I miejsce naszych uczennic w Konkursie Literackim
Dnia 26 kwietnia odbył się II Powiatowy Międzyszkolny Turniej Literacki ,, Fantastyczne opowieści”. Głównym organizatorem konkursu była Dyrekcja Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Dworze Mazowieckim. Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Powiatu Nowodworskiego Pani Magdalena Biernacka. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klas II Technikum Zawodowego: Julia Górska, Ewelina Królak i Klaudia Milewska., które zajęły I miejsce.

,, Zielono mi”

W dniu 26 kwietnia w naszej szkole zasadziliśmy drzewo tym samym zapoczątkowaliśmy akcję, w ramach programu ekologicznego szkoły, ,, Zielono mi” – kształtujemy otoczenie szkoły.  W akcji udział wzięli uczniowie klas I wraz z wychowawcami. Mamy nadzieję, że akcja na stałe wpisze się w kalendarz imprez i tradycji szkoły.  Wybór dnia związany był z obchodami Międzynarodowego Dnia Ziemi, który obchodzony jest 22 kwietnia. W tym roku uczniowie posadzili klon Ginnala i nadali mu imię Henryk nawiązujące do projektu edukacyjnego realizowanego w naszej szkole pt. ,, Wokół Sienkiewicza”.

Wychowawcy klas I

 

 

 

 

 

 


Akcja Fundacji DKMS

25 kwietnia w naszej szkole można było wziąć udział w akcji Fundacji DKMS.  Chętne osoby dokonywały rejestracji jako potencjalny Dawca krwiotwórczych komórek macierzystych. Dzięki akcji można było przyczynić się do uratowania ludzkiego życia.


XII Konkurs Poezji i Piosenki Francuskiej

Dnia 24 kwietnia odbył się XII Konkurs Poezji i Piosenki Francuskiej ART POETIQUE w Pułtusku. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Julia Górska i Paulina Fiedorczyk. Miło nam poinformować, że Julia Górska zajęła I miejsce w konkursie w kategorii recytacja w języku polskim. Dziękujemy uczennicom za zaangażowanie i profesjonalne przygotowanie. Gratulujemy serdecznie

 


XXV Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża

20 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w eliminacjach rejonowych w ramach XXV Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża, które odbyły się na terenie Komendy Powiatowej PSP w Nowym Dworze Mazowieckim. W eliminacjach wystartowało 5 szkolnych drużyn, a nasza szkoła zajęła I miejsce. Opiekunem drużyny był Pan Stanisław Sotowicz, któremu należą się szczególne podziękowania za zaangażowanie i przygotowanie uczniów do udziału w eliminacjach.


XVII Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy

19 kwietnia w Warszawie odbyły się eliminacje XVII Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów z zakładów rzemieślniczych ,, Bezpiecznie od startu”. Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy z zakresu podstawowych przepisów prawnej ochrony pracy oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy wśród uczniów zawodu w rzemiośle.  Uczestnicy Konkursu odpowiadali  na pisemne pytania  testowe z zakresu: prawa pracy, technicznego bezpieczeństwa pracy, ergonomii,  psychologii pracy, ppoż. oraz zasad udzielania pierwszej pomocy.

Naszą szkołę reprezentowała Katarzyna Jóźwiak – uczennica klasy III WA , która zajęła II miejsce w eliminacjach.

 


KUCHNIE ŚWIATA

W poniedziałek, 10 kwietnia, odbyło się spotkanie w Zespole Szkół Zawodowych w Nasielsku z Panem Vicente Luiz Braga, podróżnikiem z Brazylii. Pan Vicente odwiedził naszą szkołę już po raz trzeci. Tematem tegorocznego spotkania były „Kuchnie Świata”.

Uczniowie Klasy III Liceum Ogólnokształcącego uczący się języka francuskiego zostali podzieleni na pięć grup i przygotowali prezentację na temat tradycyjnych dań kuchni: włoskiej, greckiej, indyjskiej, francuskiej i tureckiej. Zadaniem uczniów było również sporządzenie jednej z potraw charakterystycznych dla danego kraju.

Młodzież wywiązała się ze swoich zadań doskonale, przygotowane prezentacje były ciekawe, pełne kolorowych, „smacznych” zdjęć. Obficie zastawiony stół kusił przez całe spotkanie naszą uwagę. Uczniowie przyrządzili pyszne dania: spaghetti, kurczaka w cieście curry z ryżem w sezamowym sosie, sałatkę grecką, nie zabrakło również deserów: pysznych ciasteczek francuskich, słodkiej czekolady i chałwy a także polskiego drożdżaka.

Pan Vicente opowiedział nam o nawykach żywieniowych Brazylijczyków i wspomniał o tradycjach Rio De Janeiro. Brazylijska kuchnia powstała w wyniku wzajemnego oddziaływania indiańskich, europejskich, europejskich i afrykańskich tradycji kulinarnych. Wpływy europejskie natomiast nie ograniczają się do kuchni portugalskiej, lecz wraz z kolejnymi falami emigrantów, docierały również elementy tradycji niemieckiej i włoskiej. Później kuchnia brazylijska została wzbogacona o potrawy pochodzące z Libanu I Japonii. W sztuce kulinarnej Brazylijczyków dominują mięsa i niezbędne do ich serwowania pikantne sosy. Głównym sposobem przygotowania posiłków jest grillowanie. Na grillu podsmaża się właściwie wszystko: mięso, ryby, warzywa i owoce.

Do tradycyjnych dań brazylijskich należy zaliczyć feijoada completa (gulasz z dodatkiem fasoli, suszonego mięsa, kiełbasą, szczypiorkiem, czosnkiem oraz papryczkami) oraz sopa de palmito (zupa z serc palmowych). Brazylijczycy uwielbiają słodkości, np. beijinhos de coco (kulki z żółtek, skondensowanego mleka oraz wiórków kokosowych). Brazylijczycy piją dość często rum wytwarzany z trzciny cukrowej nazywany cachaça. Z tego popularnego rumu sporządza się różne koktajle. Mieszkańcy Brazylii często piją piwo, najbardziej znane to Antarctica i Chopp. Podstawowe dla kuchni produkty to: biały ryż, czarna fasola, mąka z manioku, , ryba, kurczak, olej palmowy oraz yerba mate – wysuszone liście ostrokrzewu paragwajskiego, zastępujące herbatę i wyciśnięte soki z owoców.

To ciekawe spotkanie przebiegało w miłej, domowej atmosferze. Taka forma zajęć wpływa korzystnie na przyswajanie wiedzy przez uczniów, pobudza wyobraźnię i twórcze myślenie, wzbudza ciekawość, pogłębia wiedzę o świece, zachęca do nauki języków obcych, podróżowania oraz wpływa na wszechstronny rozwój.

Bardzo dziękujemy uczniom klasy III LO w ZSZ w Nasielsku za zaangażowanie i panu Vicenet Luiz Braga za przybycie i prezentację zwyczajów kulinarnych Brazylijczyków.

Anna Łączyńsk