Październik 2017

Gazetka Samorządu Uczniowskiego Zespół Szkół Zawodowych w Nasielsku październik 2017

Zapraszamy do lektury.


XVII Dzień Papieski

19 października odbyła się okolicznościowa akademia z okazji XVII Dnia Papieskiego. Tym razem obchodom towarzyszyło hasło „Idźmy naprzód z nadzieją”. Młodzież z klasy I TEL i II TE zaprezentowała program, w ramach którego mogliśmy usłyszeć fragmenty kazania św. Jana Pawła II wygłoszonego w czasie ostatniej pielgrzymki do Polski w 2002 roku. Ponadto uczniowie zapoznali nas z różnymi ciekawymi faktami z życia papieża Polaka, jak np. fakt uczestnictwa w koncercie rockowym przez Jana Pawła II, wprowadzenie do Watykanu Internetu, czy też odbycie aż 104 pielgrzymek zagranicznych.

Jednakże wyjątkowym punktem programu było świadectwo Piotra Perłowskiego – studenta Politechniki Warszawskiej, pochodzącego z okolic Bieżunia. Piotr jest od kilku już lat stypendystą Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która zbiera każdego roku pieniądze na stypendia dla uzdolnionej młodzieży pochodzącej z ubogich rodzin oraz małych miejscowości. Jesteśmy wdzięczni za to świadectwo życia, które utwierdziło nas w przekonaniu, że można być człowiekiem młodym i w swoim życiu kierować się zasadami moralnymi, których wzór dał nam Papież Polak.

Koordynatorem akademii był ks. Piotr Wilkowski.


Wycieczka integracyjna

17 października 2017 r. odbyła się wycieczka integracyjna klasy I LO oraz I TI. Zwiedziliśmy letnią rezydencję króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Łazienkach Królewskich. Muzeum to nazywane „najszczęśliwszym miejscem w Warszawie” tworzą klasycystyczne zdobienia oraz historyczne ogrody. Pani przewodnik oprowadziła nas po Pałacu Myślewickim, w którym zachowały się oryginalne polichromie Jana Bogumiła Plerscha. W miejscu tym bez wątpliwości można nie tylko pogłębić znajomość oświeceniowych idei, ale również odpocząć, obserwując jesienną przyrodę.

Kolejnym punktem naszego wyjazdu było kino. Wspólnie obejrzeliśmy komedię romantyczną. Następnie w doskonałym nastroju udaliśmy się w drogę powrotną do Nasielska. Opiekunami wycieczki był wychowawca klasy I LO Pan Fryderyk Laskowski oraz nauczyciel języka polskiego Pani Agnieszka Wyrwich-Kosela.


Obchody Dnia Edukacji Narodowej

Trzynastego października br. w Zespole Szkół Zawodowych w Nasielsku odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Odświętne stroje, uśmiechnięte twarze, nastrojowy spektakl, kwiaty, życzenia  – tak uczniowie wyrazili wdzięczność i uznanie dla pięknej ale i trudnej pracy pedagoga.

Uroczystość rozpoczęła się przygotowanym przez młodzież ZSZ w Nasielsku programem artystycznym, zatytułowanym „W ogrodzie wdzięczności”. Spektakl oparty był na poezji lirycznej, w której uosobieniem cnót i zalet nauczycieli   były piękne kwiaty. Poezja była przeplatana nastrojowymi piosenkami a dekoracja w formie ogrodu wypełnionego kwiatami wprowadziła widzów w sentymentalny nastrój złotej jesieni. W programie artystycznym wystąpili uczniowie klas pierwszych liceum ogólnokształcącego i technikum logistycznego oraz uczniowie klasy drugiej technikum ekonomicznego. W przygotowaniu spektaklu młodzież otrzymała wsparcie od swoich pedagogów. W rolę reżysera wcieliła się Pani Beata Kowalska, pieczę nad oprawą muzyczną sprawował Pan Fryderyk Laskowski a dekoratorzy mogli liczyć na pomoc Pani Iwony Kędel.

Po spektaklu uczniowie złożyli  pedagogom życzenia. W dowód wdzięczności wręczyli drobne upominki i kwiaty.

Następnie głos zabrała Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Nasielsku Pani Agnieszka Rutkowska, która podziękowała młodzieży za życzenia, kwiaty oraz za przygotowanie programu artystycznego. Całemu gronu pedagogicznemu złożyła życzenia z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej oraz wręczyła Nagrody Dyrektora Szkoły wyróżniającym się nauczycielom. Uroczystość uświetniła obecność Pani Magdaleny Biernackiej Starosty Powiatu Nowodworskiego, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim nauczycielom i pozostałym pracownikom szkoły, oraz gratulacje osobom nagrodzonym przez Dyrektora Szkoły. Nie zabrakło też życzeń od rodziców. W ich imieniu przekazała je Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Elżbieta Bilińska.

 


„Niewidzialna Wystawa”

5 października br. klasa III TE wraz z wychowawcą p. Krzysztofem Turkiem i p. Iwoną Kędel wybrała się na wycieczkę do Warszawy. Naszym celem było zwiedzenie „Niewidzialnej Wystawy”.       Zostaliśmy podzieleni na grupy i każdej z grup został przydzielony przewodnik.  Po wejściu od razu zapanowała ciemność. Przewodnik prowadził Nas po różnych pomieszczeniach. Byliśmy w łazience, w salonie i w kuchni. Rozpoznawaliśmy wszystkie sprzęty dotykiem. Cały czas na siebie wchodziliśmy. Było zabawnie. Przewodnik pytał Nas nawet o markę telewizora. Potem przewodnik zaprowadził nas do pomieszczenia, w którym kazał usiąść. Posmutnieliśmy gdy opowiedział Nam swoją historię. Nasz przewodnik jest niewidomy. Stracił wzrok w wypadku na motocyklu. Jego życie zmieniło się o 180 stopni. Musiał wszystkiego uczyć się od początku, a mimo wszystko jest bardziej aktywny niż niejeden sprawny człowiek. Pokazał Nam również swojego psa, których jest tylko 15 w Polsce. Sprowadził go ze Stanów Zjednoczonych. Bardzo dużo podróżuje wraz ze swoim psem, nawet razem nurkują. Korzysta z Internetu, ma Facebook’a . Używa Iphona, który opisuje mu wszystko co znajduje się na ekranie. Przewodnik pokazał też kilka sprzętów, którymi posługuje się w codziennym życiu.  Mężczyzna posiada nawet taką specjalną ramkę, którą przykłada mu urzędnik w określonym miejscu, gdy ma coś podpisać. Niewidzialna Wystawa „otworzyła Nam oczy”. Pokazała, że mamy naprawdę ogromne szczęście, że jesteśmy sprawni. Możemy wszystko widzieć i jesteśmy niezależni. Warto się na nią udać  i polecamy ją każdemu, kto chce się przekonać jak to jest na własnej skórze.               Po zwiedzaniu wystawy udaliśmy się do Galerii Północnej na mały posiłek w McDonaldzie i na film „Linia Życia”. Opowiada on o 5 studentach medycyny, którzy chcą przekonać się o tym czy istnieje życie po śmierci. Chcąc dowiedzieć się, co znajduje się tuż za granicą życia, biorą udział w niebezpiecznym, śmiałym eksperymencie. Poprzez czasowe zatrzymywanie akcji serca doświadczają stanów bliskich śmierci. Coraz bardziej ryzykowne badania zmuszają młodych ludzi do skonfrontowania się z grzechami przeszłości oraz paranormalnymi konsekwencjami wtargnięcia na „drugą stronę”. Reszty chyba nie będę zdradzać, polecam obejrzeć i przekonać się, jak skończyła się ta historia.