Śladami Wielkiego Astronoma – Toruń 2022r. (1TLR, 1TE, 1 LOR)

W dniu 7 października klasy pierwsze ruszyły do Torunia, miasta naszego patrona – Mikołaja Kopernika. Miasto powitało nas słońcem i piękną pogodą. Swoją wizytę rozpoczęliśmy od PLANETARIUM, gdzie mieliśmy okazję dosięgnąć gwiazd i nieboskłonu z jego tajemnicami. W czasie barwnego seansu poznaliśmy wszechświat, historię astronomii, konsekwencje ruchów ziemi, a także mogliśmy oglądać cały układ planetarny oraz życie gwiazd. Następnie odwiedziliśmy DOM KOPERNIKA i miejsce jego urodzin w 1473 roku, w którym obecnie jest muzeum poświęcone naszemu patronowi. Zgromadzono tu eksponaty z całego świata poświęcone temu astronomowi – począwszy od pierwszego wydania „O obrotach ciał niebieskich” do modeli przyrządów używanych przez Kopernika (kwadrant, astrolabium, trikwetrum) oraz ruchomy układ heliocentryczny. W piękny jesienny dzień ruszyliśmy na spacer ze zwiedzaniem Torunia i opowieściami o najważniejszych zabytkach toruńskiej starówki z zewnątrz. Zobaczyliśmy bramy i baszty miejskie, mury obronne, spichlerze, Krzywą Wieżę, Bramę Klasztorną, Stary Rynek z Ratuszem i pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz toruńskie kamienice mieszczańskie: Dwór Artusa, Dom Eskenów, Kamienica pod Gwiazdą, a także gotyckie obiekty sakralne – Katedra śś. Janów, Kościół NMP. Najciekawsze zostawiliśmy sobie na koniec. Dostaliśmy możliwość zajrzenia do OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNEGO Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z siedzibą w Piwnicach, gdzie znajduje się największy w Polsce radioteleskop o średnicy 32 m służący do obserwacji dużych obszarów nieba oraz pozwalający badać indywidualne gwiazdy. Dzięki temu teleskopowi odkryto pierwsze planety poza naszym Układem Słonecznym. Nasza wyprawa była nie tylko wspaniałym przeżyciem intelektualnym, ale także możliwością integracji zespołów. Niecierpliwie czekamy na kolejne ciepłe dni, abyśmy mogli wybrać się na kolejny spacer i podziwiać piękno Polski.

Anna Przedpełska i Mariola Górska