Wieczorek poetycko – muzyczny o poranku

„Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście.”

`Robert Baden-Powell

31 marca odbył się w naszej szkole charytatywny wieczorek poetycko – muzyczny o poranku pod hasłem „Dobro. Im więcej go dajesz tym więcej dostajesz”. Motywem przewodnim spotkania była miłość, dobro oraz wiara w ludzi.

Tego dnia zaszczycili nas swoją obecnością zacni goście: p. Joanna Kozerwiecz – kierownik wydziału obsługi szkół i edukacji, p. Aldona Sucharzewska – założycielka Stowarzyszenie Na Rzecz Ochrony Zwierząt Nasielsk oraz p. Ola Wywiałek – jedna z wolontariuszek Stowarzyszenia.

Przyczynkiem do tegorocznej tematyki uroczystości było podsumowanie zorganizowanej po raz drugi przez Samorząd Uczniowski akcji charytatywnej „Zostań moją Walentynką”, której celem była zbiórka karmy, misek, obroży, przysmaków, podkładów oraz smyczy. Zebrane dary zostały przekazane do Stowarzyszenia na rzecz ochrony zwierząt Nasielsk. Samorząd Uczniowski dziękuje wszystkim nauczycielom, pracownikom obsługi i administracji oraz uczniom, którzy otworzyli swe serca i włączyli się w działalność dobroczynną na rzecz potrzebujących zwierząt. Pamiętajmy, iż „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.” Jan Paweł II

Zebrani z wielkim zainteresowaniem i atencją wsłuchiwali się w prezentowane przez aktorów wiersze. Poezja śpiewana uderzyła w najczulsze struny w sercach wszystkich obecnych. Piękne melodie wzruszały, niejednemu w oku zabłysła łza. Kateryna Nestorovych, Julia Polańska, Kinga Kolasa oraz Jakub Domała jak zwykle oczarowali nas swoimi umiejętnościami wokalnymi.

Jednym z głównych założeń spotkania było uwrażliwienie uczniów na los bezdomnych zwierząt oraz chęć kształtowania u młodzieży gotowości niesienia pomocy bezbronnym i skrzywdzonym zwierzętom.

Wyrecytowane przez Natalię Biedrzycką słowa wiersza o bezdomnych psach skłoniły odbiorców do głębszych refleksji:

„Twa fascynacja mną prysnęła jak czar.

Wywiozłeś mnie daleko gdzieś

Bo przeszkadzała Ci moja sierść.

Na pożegnanie dostałem pięścią w nos.

Skazałeś mnie na okrutny los

Na głód i chłód

Na bezlitosne pcheł kąsanie

Nie na szybką śmierć

Lecz na powolne w mękach konanie.

Biegałem w amoku – łapy zdarłem do krwi.

Nie odnalazłem powrotu – który mi się śni (…)”

Los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest obojętny społeczności ZSZ. Natalia Pawłowska deklamując wiersz „Schronisko niechcianych uczuć” dała nam piękną lekcję pokory:

„Jeśli kiedyś duma nadmierna

z człowieczeństwa w tobie zagości,

pójdź do schroniska niechcianych uczuć,

przechowalni niepotrzebnych miłości.

W każdej klatce mieszka ciężka dola.

Między pręty smutek wciska nos.

I na pewno nie załatwia sprawy

wzruszenie ramion, no cóż, taki los (…)”

Poetycka opowieść Czesława Niemena o okrutnym świecie – „Dziwny jest ten świat” w połączeniu z jednoczesnym obejrzeniem emocjonalnej prezentacji multimedialnej przygotowanej przez: Monikę Antoniewicz, Martynę Walasiewicz, Zuzannę Zakrzewską jeszcze mocniej utwierdziły zebranych w przekonaniu, że nie możemy zmienić przeszłości bezdomnych, skrzywdzonych psów, ale możemy odmienić ich przyszłość. Ważne, byśmy byli świadomi, iż ratując jednego psa, być może nie zmienimy świata, ale świat zmieni się dla tego jednego psa. A o tym, że warto to uczynić mówiła Samanta Jankowska, recytując wiersz Barbary Borzymowskiej „To tylko pies” :

„Psia dusza większa jest od psa

My mamy dusze kieszonkowe

Maleńka dusza, wielki człowiek

Psia dusza się nie mieści w psie

I kiedy się uśmiechasz do niej

Ona się huśta na ogonie (…)

oraz Hanna Tokarska:

„Oddam Ci całą moją miłość,

Oddam Ci całe moje serce,

Oddam Ci nawet moją dusze,

Tylko mnie przytul, weź na ręce.

Spojrzę Ci wtedy ufnie w oczy,

Wtulę swój nosek w Twoje ramię,

Przyrzeknę wierność już na zawsze …

A tej przysięgi nic nie złamie (…)”

Spotkanie z poezją napełniło nas nadzieją i wiarą na lepsze jutro. Wierzymy, że jeszcze będzie pięknie!

„Ja ciebie kocham? Czyż być może?

Czyż mnie nie zwodzi złudzeń moc?

Ach nie! bo jasną widzę zorzę

I pierzchającą widzę noc!

I wszystko we mnie inne, świeże,

Zwątpienia w sercu stopniał lód,

I znowu pragnę kocham wierzę

Wierzę w miłości wieczny cud!”

Zachwycił nas także szkolny chór pod kierunkiem p. Pauliny Szczerbickiej i p. Lidii Rudzińskiej, które przygotowały scenariusz uroczystości. Chór zaprezentował się znakomicie wykonując utwór „Ktoś mnie pokochał”.

Na koniec słowa wdzięczności wyraziła Dyrektor szkoły, pani Agnieszka Rutkowska. Pani Dyrektor podziękowała przybyłym gościom za obecność. Wyraziła także słowa uznania za niesamowitą pracę Pań ze Stowarzyszenia na rzecz ochrony zwierząt nazywając je współczesnymi aniołami. Podziękowania usłyszeli także aktorzy, wokaliści oraz uczniowie odpowiedzialni za obsługę sprzętu: Borys Błażewicz i Damian Wawrzyński.

Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy byli zaangażowani w przygotowanie tego przedsięwzięcia. Są to wspaniali, młodzi ludzie, z których my – ich nauczyciele, wychowawcy jesteśmy dumni każdego dnia.

Aktorzy:

Nikola Chołody

Natalia Biedrzycka

Samanta Jankowska

Natalia Pawłowska

Daria Lasocka

Alicja Kosela

Martyna Kosela

Hanna Tokarska

Kinga Korycka

Klara Kutra

Martyna Tokarska

Paulina Załoga

Wokaliści:

Kateryna Nestorovych

Kinga Kolasa

Julia Polańska

Jakub Domała

Prezentacje multimedialne:

Martyna Walasiewicz

Monika Antoniewicz

Zuzanna Zakrzewska

Obsługa sprzętu:

Borys Błażewicz

Damian Wawrzyński

Paulina Szczerbicka