Wycieczka do Gołotczyzny i Ciechanowa

14 Grudnia w ramach programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu” uczniowie klasy 4TLR razem z opiekunami Panią Anną Tyburską i Anną Dobies udali się na wycieczkę do Gołotczyzny oraz Ciechanowa.

W Gołotczyźnie zwiedziliśmy Muzeum Pozytywizmu, na terenie którego najbardziej reprezentacyjnym budynkiem jest dwór Aleksandry Bąkowskiej- założycielki pierwszej  szkoły rolniczej dla dziewcząt. Dzisiaj w dawnym budynku szkoły znajduje się stała ekspozycja: „Szlachta mazowiecka w malarstwie i wnętrzach”- wystawa wnętrz mieszkalnych i galeria portretu , na którą składają się stałe ekspozycje: „Mazowieckie dwory i zaścianki”, „Portret szlachecki”, „Malarstwo Adama Kazimierza Feliksa Ciemniewskiego 1866-1915”. W muzeum znajduje się też wystawa czasowa pt. „Być modną – czyli trendy w ubiorze damskim z 2 poł. XIX i początkach XX wieku”. Wśród eksponatów można zobaczyć suknie z okresu pozytywizmu, bieliznę, a także dodatki damskiej garderoby.

Drugim punktem naszej wycieczki był Ciechanów, a dokładniej SOFIDEL-  zakład produkujący papiery higieniczne m.in. marki Regina. Po zakładzie oprowadził nas Pan Robert Olejnik, który w bardzo ciekawy sposób przedstawił wszystkie etapy produkcji papieru. Zakład zatrudnia niewielu pracowników, ponieważ jest  w pełni zmechanizowany i większość prac wykonują maszyny. Wszystkich chyba najbardziej zainteresowały elektryczne bezobsługowe wózki, które same ładują palety z towarem i odwożą je do magazynu. W obecnej chwili są także testowane bezobsługowe ciężarówki.

Wspólny wyjazd okazał się bardzo udany, a obejrzane miejsca na pewno na długo zapadną w pamięci.

                                                                                                                      Anna Tyburska, Anna Dobies