Wyjazd młodzieży Technikum im. M. Kopernika w Nasielsku do Grecji


[Grecja – 21.09.2021 – WTOREK] 

Kolejny dzień praktyk za nami.

TECHNICY LOGISTYCY dzisiaj odbyli swoje praktyki w hurtowni napoi Koutalias w Nei Pori. Dowiedzieli się jak funkcjonuje grecki magazyn – przywóz i odbiór towarów oraz dostarczanie ich do odbiorców detalicznych. Po części wstępnej i informacjach teoretycznych przystąpili do pracy. Młodzież została podzielona na grupy i ich dzisiejszym zadaniem było sporządzanie spisu z natury – sprawdzali rzeczywisty stan ilościowy towarów w magazynie. Po zakończeniu inwentaryzacji ich praca została zweryfikowana przez greckiego pracownika. TECHNICY EKONOMIŚCI również odbyli swoje dzisiejsze praktyki w hurtowni napoi Koutalias. Mieli okazję porównać różnicę i podobieństwa ekonomiczne między naszymi krajami – stawki podatkowe VAT, dokumentację sprzedażową, preferowany sposób płatności za towary oraz wyniki sprzedaży w podziale na sezony. Następnie sporządzali spis z natury.

TECHNICY INFORMATYCY kontynuowali pracę z programowania robotów. „Nauczyli” je zatrzymywać się na danym kolorze a następnie przekształcili to w grę w golfa. Robot podjeżdżał do czarnej linii, brał zamach i uderzał w piłeczkę do pingponga. Na koniec robot wykorzystując czujniki odległości miał wykrywać przeszkody.

Czas wolny młodzież spędziła grając w koszykówkę, piłkę nożną i spacerując z opiekunami nad morzem.

[Projekt „Europejskie kształcenie zawodowe w ZSZ w Nasielsku” o numerze 2019-1-PL01-KA102-062321, realizowany w ramach Programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe]


[Grecja – 20.09.2021 – PONIEDZIAŁEK] 

Po weekendzie pełnym atrakcji, młodzież z zapałem przystąpiła do pracy.

TECHNICY INFORMATYKI dzisiaj odbyli praktyki w S.T.E.M Academy Robotics w Larisie. Pan Janis na wstępie pokazał młodzieży prezentację o robotach – sensorach i wyposażeniu robotów. Następnie zaczęli pracę w specjalnym systemie, gdzie programowali swoje roboty tak, aby reagowały na dystans i konkretny kolor. Umożliwiło to na koniec zorganizowanie zawodów „zapaśniczych” między zaprogramowanymi przez uczniów robotami, na których wyłoniono najlepszego z nich.

TECHNICY LOGISTYKI kontynuowali pracę w programie magazynowym tworząc nowych odbiorców i dostawców, uzupełniali braki towarów w magazynie i wystawiali dokumenty FV, PZ, WZ i MM. W drugiej części praktyk przenosili towary do innych magazynów i dokonywali sprzedaży towarów klientom. TECHNICY EKONOMIŚCI pracowali w programie magazynowym, sortowali i filtrowali dane w arkuszu kalkulacyjnym, w swoich zadaniach stosowali tabele przestawne, liczyli marże detaliczną oraz hurtową. W drugiej części praktyk wykonywali zadania z zastosowaniem funkcji matematycznych i statystycznych do analizy m.im. wyciągów bankowych i wpłat od klientów.

[Projekt „Europejskie kształcenie zawodowe w ZSZ w Nasielsku” o numerze 2019-1-PL01-KA102-062321, realizowany w ramach Programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe]


[Grecja – 19.09.2021 – NIEDZIELA] 

Kolejny dzień niesamowitych wrażeń to wyspa Skiathos, jedna z wysp Sporad Północnych, do której dopłynęliśmy statkiem Kapitana Kostasa. Podróż umilały muzyka i tańce w wykonaniu załogi i uczestników rejsu. Był też czas na opalanie, pamiątkowe zdjęcia i podziwianie uroczych krajobrazów. Stolicą wyspy jest miejscowość Skiathos, z bogatą historią, o której opowiedziała młodzieży Pani Przewodnik. Niezwykle urocze i malownicze miejsce wywarło na uczniach niesamowite wrażenie, a kąpiele morskie i słoneczne na „złotej plaży” były dla naszych uczniów cudownym, „orzeźwiającym” zakończeniem dnia.

Weekendowe wycieczki przyniosły młodzieży niezapomniane wrażenia, ukazując niezwykłe piękno słonecznej Grecji, która pozostanie w pamięci i we wspomnieniach uczniów =)

[Projekt „Europejskie kształcenie zawodowe w ZSZ w Nasielsku” o numerze 2019-1-PL01-KA102-062321, realizowany w ramach Programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe]


[Grecja – 18.09.2021 – SOBOTA] 

Po całym tygodniu intensywnych praktyk przed naszą młodzieżą dni pełne ciekawych atrakcji.

Dzisiaj uczniowie mieli okazję zobaczyć Meteory – kompleks klasztorów prawosławnych zawieszonych „między niebem a ziemią”. Zwiedzanie rozpoczęli od wytwórni ikon, w której nasza Pani przewodnik w ciekawy sposób opowiedziała, jak powstają ikony – jak się je pisze. Był też czas na kupienie pamiątek. Następnie zwiedzili klasztor Vaarlam, który zrobił na uczniach niesamowite wrażenie. Wnętrze kaplicy, ozdobione pięknymi freskami oraz historia owego klasztoru wzbudziła ogromne zaciekawienie. Kolejnym punktem wycieczki było zrobienie sobie pamiątkowych zdjęć na tle majestatycznych kilkusetmetrowych masywów skalnych z usadowionymi na szczytach wiekowymi klasztorami. Drogę umilały uczniom ciekawe historie opowiadane przez naszą Panią przewodnik.

[Projekt „Europejskie kształcenie zawodowe w ZSZ w Nasielsku” o numerze 2019-1-PL01-KA102-062321, realizowany w ramach Programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe]


[Grecja – 17.09.2021 – PIĄTEK] 

Pierwszy tydzień stażu za nami.

TECHNICY INFORMATYKI pisali formularze na stronie HTML a następnie dodawali nowe atrybuty w arkuszu CSS, dzięki którym wiedzieli, gdzie wpisali błędne dane. TECHNICY LOGISTYKI kończyli swoje zadania w programach magazynowych uzupełniając dokumenty WZ, PZ i FV. TECHNICY EKONOMIŚCI natomiast pracowali na arkuszach kalkulacyjnych m.in. obliczając premie oraz rabaty za pomocą formuł. Na koniec dokonali obliczeń aktywów oraz pasywów a dane z bilansu zaprezentowali na wykresach.

Po praktykach młodzież udała się na wycieczkę do przepięknego wąwozu Enipeas i zwiedziła miasteczko u podnóża Olimpu – Litochoro. Spacer na łonie natury był doskonałą okazją na odetchnięcie od upałów i świetnym sposobem na relaks.

[Projekt „Europejskie kształcenie zawodowe w ZSZ w Nasielsku” o numerze 2019-1-PL01-KA102-062321, realizowany w ramach Programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe]


[Grecja – 16.09.2021 – CZWARTEK] 

Czwartkowy dzień stażu za nami.

TECHNICY INFORMATYKI dzisiaj w programie Notepad wykonywali animacje w CSS za pomocą zmiennych rozłożonych w czasie. Następnie w HTML tworzyli podstrony i formularze kontaktowe, do których można wpisać tylko realne dane. TECHNICY LOGISTYKI kontynuowali prace w programach magazynowych rozwiązując zlecone im zadania. Wypełniali dokumenty PZ, WZ oraz tworzyli grupy nadawców i odbiorców firm. TECHNICY EKONOMIŚCI tworzyli zestawienia obrotów i sald w arkuszu kalkulacyjnym. Tworzyli także sprawozdania finansowe w formie bilansu. Na zakończenie pracy wysłali rezultat swojej pracy mentorowi za pomocą programu Outlook.

Po praktykach młodzież zrelaksowała się na świeżym powietrzu podczas aktywności fizycznych takich jak pływanie, gra w ping-ponga czy gra w koszykówkę.

[Projekt „Europejskie kształcenie zawodowe w ZSZ w Nasielsku” o numerze 2019-1-PL01-KA102-062321, realizowany w ramach Programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe]


[Grecja – 15.09.2021 – ŚRODA] 

Kolejny dzień praktyk za nami.

Dzisiaj TECHNICY INFORMATYKI kontynuowali pracę w pisaniu stron w języku HTML a następnie edytowali stronę plikiem tekstowym CSS. Dzięki temu strona miała kilka interaktywnych elementów i dodatkowo dodali skalowanie stron tak, aby była wyświetlana niezależnie od urządzenia na jakim będzie prezentowana. TECHNICY LOGISTYKI pracowali w programach magazynowych, a ich zadaniem na dziś było wystawienie dokumentu WZ, PZ, MM i RW. Wystawiali też dokumenty księgowe – faktury. Na koniec dokumenty zostały zabezpieczone i stworzono ich kopie zapasowe, a następnie wyeksportowano dane do kontrahenta. TECHNICY EKONOMIŚCI tworzyli zestawienia obrotów i sald w arkuszu kalkulacyjnym. Wyliczali obroty narastająco i salda końcowe oraz kwoty ogółem. Tworzyli także sprawozdania finansowe w formie bilansu. Obliczali aktywa trwałe, sumy kapitałów, aktywa obrotowe, zobowiązania i rezerwy. Na koniec obliczyli jeszcze sumę ogólną aktywów i pasywów.

Pod koniec dnia, po praktykach młodzież z opiekunami wybrała się do pobliskiego miasteczka górskiego – Stary Pantaleimon – na zboczu Olimpu, gdzie w małym sklepiku odkrywali wyjątkowe smaki z otaczających go lasów tj. miód z owoców koumaro oraz z kasztana jadalnego. Następnie podziwiali przepiękne widoki oraz niesamowitą architekturę tej miejscowości.

[Projekt „Europejskie kształcenie zawodowe w ZSZ w Nasielsku” o numerze 2019-1-PL01-KA102-062321, realizowany w ramach Programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe]


[Grecja – 14.09.2021 – Wtorek] 

Dzisiaj nasi uczniowie z zapałem przystąpili do pracy.

TECHNICY INFORMATYKI swoje praktyki rozpoczęli od przygotowania sprzętu oraz przeprowadzenia instalacji i konfiguracji programów niezbędnych do ich pracy. Następnie omówili podstawy HTML i CSS, aby w dalszej części praktyk wykorzystać nabytą wiedzę w praktyce. Owocem ich pracy była stworzona strona napisana w języku HTML. TECHNICY LOGISTYKI natomiast zaczęli praktykę pracując w programach magazynowych. Rozwiązywali zadania przygotowane przez mentora praktyk. Omawiali też metody kierowania i zarządzania stosowane w firmie – struktura organizacyjna, warunki podejmowania decyzji i ich skuteczność. TECHNICY EKONOMIŚCI omówili strukturę organizacyjną podmiotu gospodarczego, formę prawną jednostki organizacyjnej oraz interpretowali podstawowe dokumenty a także ich obieg. Następnie pracowali w programach Excel i Outlook wykonując punkt po punkcie zlecane im zadania.

[Projekt „Europejskie kształcenie zawodowe w ZSZ w Nasielsku” o numerze 2019-1-PL01-KA102-062321, realizowany w ramach Programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe]


[Grecja – 13.09.2021 – Poniedziałek]

Nasza młodzież z Technikum im. M. Kopernika w Nasielsku dotarła na swoje wielkie greckie praktyki! Przemierzyli Polskę, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię Północną i docelowo dotarli do Grecji. Po dotarciu na miejsce mieli czas na zaaklimatyzowanie się, a następnie poszczególne zawody TECHNIK INFORMATYK, TECHNIK LOGISTYK oraz TECHNIK EKONOMISTA wzięły udział w spotkaniu organizacyjnym, na którym poznali regulamin praktyk oraz samego hotelu. Otrzymali koszulki projektowe, a od organizacji przyjmującej Olympus Education słowniczki polsko-greckie, które ułatwią im komunikację podczas praktyk zawodowych. Odbyli również szkolenie BHP, na którym zapoznali się z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa przed rozpoczęciem stażu. Poznali także swoje stanowiska pracy odpowiednio do swoich specjalizacji.

[Projekt „Europejskie kształcenie zawodowe w ZSZ w Nasielsku” o numerze 2019-1-PL01-KA102-062321, realizowany w ramach Programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe]


W dniu dzisiejszym tj. 12.09.2021 r. kolejna grupa uczestników projektu  „Europejskie kształcenie zawodowe w ZSZ w Nasielsku” o numerze 2019-1-PL01-KA102-062321, realizowanym w ramach Programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe wyruszyła do Grecji. Uczniowie projektu udali się w region Riwiery Olimpijskiej zachodniego wybrzeża Zatoki Termajskiej Morza Egejskiego, znajdujący się regionie Środkowej Macedonii, w jednostce regionalnej Pieria. 30 uczniów klas czwartych Technikum im. Mikołaja Kopernika w Nasielsku w ciągu 2 tygodni będzie realizowało program praktyk zawodowych w zawodach: technik informatyk, technik logistyk i technik ekonomista, a także poznawało kulturę Grecji. Życzymy udanego pobytu.