„Bezpieczni w sieci.”

W XXI wieku nie sposób funkcjonować bez powszechnego dostępu do technologii i internetu, jedno z drugim współgra niczym naczynia połączone, a człowiek jest na etapie próby odnalezienia się w rzeczywistości, którą sam tworzy. Tak, dokładnie tak, błądzimy niczym dzieci w rzeczywistości, która powoli zaczyna nam się wymykać spod kontroli. Funkcjonujemy w czasach, które coraz bardziej nie dają nam możliwości wyboru jak żyć, a narzucają gotowe rozwiązania myśli, które mają stać się naszymi. Powszechny dostęp do smartfonów, które mają ułatwiać życie, staje się pierwiastkiem zniewolenia.

Jednak jesteśmy cały czas tymi samymi ludźmi, którzy zawsze cenili ponad wszystko swobodę. Dlatego stajemy i powracamy do tego co jest od zawsze umiłowane i dobre – wolność.

W poczuciu powyższych myśli, Zespół Szkół Zawodowych im. Mikołaja Kopernika w Nasielsku zorganizował dla swoich uczniów warsztaty „Bezpieczni w sieci”, połączone z przedstawieniem nowelizacji kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń. Młodzież korzystając z portali społecznościowych, komunikatorów itp. częstokroć funkcjonuje na granicy prawa. Celem spotkań z Panią Aspirant Anetą Fabisiak- Wydurską z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim, było naświetlenie młodzieży, w którym momencie przekracza się prawo, czym jest i czym grozi hejt, jakie narzędzia posiada policja w kwestii wykrywania cyberprzestępczości i cyberprzemocy, a także co może grozić za złamanie prawa i jakie mogą być jego skutki. Spotkanie objęło całość młodzieży uczęszczającej do Zespołu Szkół w Nasielsku. Mamy ogromną nadzieję że poruszane kwestie pomogą w uświadomieniu i bezpiecznym poruszaniu się w cyber-świecie.

Pedagog szkolny

Ł. Żychowski