Kwiecień 2024

„OJCZYZNA W POLSKIEJ POEZJI”

Nasza biblioteka szkolna wraz z chętnymi uczniami upamiętniła obchody święta 3 Maja poprzez akcję biblioteczną, popularyzującą polską poezję o tematyce patriotycznej.

Plakaty wykonało 20 uczniów. Dostali oni pochwałę do dziennika. Jest to jak do tej pory najpopularniejsza akcja biblioteczna w tym roku szkolnym.

Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy wzięli udział w akcji.

Ewelina Kozłowska

nauczyciel-bibliotekarz

„Nie do wiary, jak szybko płynie czas…”

26 kwietnia 2024 roku odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie nauki klas maturalnych. Wydarzenie to uświetnili swoją obecnością Starosta Powiatu Nowodworskiego – Pan Krzysztof Kapusta oraz Wicestarosta – Pan Paweł Calak. Najpierw przekazano Sztandar Szkoły młodszym uczniom, a wychowawcy rozdali swoim klasom dyplomy uznania, nagrody oraz najważniejsze – świadectwa ukończenia szkoły. Pani Agnieszka Wyrwich – Kosela klasie 5 TIER, Pani Anna Tyburska klasie 5 TLR oraz Pani Weronika Mokos – Rudzka klasie 4 LOR. Następnie do maturzystów miłe słowa i życzenia skierowali Starosta, Wicestarosta, Pan Dyrektor Łukasz Żychowski oraz pani Wicedyrektor Mariola Górska a także wychowawcy. Część artystyczna, przegotowana przez uczniów młodszych klas uświetniła dalszy ciąg uroczystości, a utwór dedykowany maturzystom w wykonaniu pana Fryderyka Laskowskiego wzruszył wszystkich. Nie zabrakło też podziękowań wygłoszonych przez przedstawiciela Rady Rodziców panią Anetę Jechalik oraz przedstawicieli maturzystów – Weronikę Kucińską i Dawida Banulskiego. Uczniowie klas maturalnych skierowali też miłe, wzruszające słowa wdzięczności do swoich wychowawców, a zwieńczeniem uroczystości był występ klasy 5 TIER wraz z wychowawcą. Na koniec wyświetlono prezentacje dokumentujące lata nauki w naszej szkole. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć oraz reportażu filmowego jak również wspomnianych prezentacji.

Drodzy Maturzyści życzymy Wam dużo szczęścia w życiu i powodzenia na maturze.

Agnieszka Wyrwich – Kosela

„The Impact of Music” – przemówienie uczennicy Mai Kopeckiej

’The Role of Gratitude’ – przemówienie uczennicy Kateryny Nestorovych

O Nasielsku okiem antropologa.

Dnia 17 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wykładzie pt. „Co wiesz o swoim mieście? O Nasielsku okiem antropologa.” Prelekcję wygłosił pan Marcin Lisiecki, absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. J. Iwaszkiewicza w Nasielsku a obecnie doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej. Wykład był bardzo ciekawy, uczniowie dowiedzieli się czym zajmuje się i co bada antropologia kulturowa. Usłyszeli o dwóch wybitnych Polakach, których badania miały ogromny wpływ na rozwój światowej antropologii. Mowa o Bronisławie Malinowskim i Bronisławie Piłsudskim (starszym bracie Józefa Piłsudskiego). W dalszej części wykładu nasz gość opowiedział na jakich cechach skupia się antropologia zajmując się badaniem, poznawaniem miasta czyli jego historią, topografią, układem przestrzennym, znajomością specyficznych, ważnych miejsc czy rozmieszczenia mieszkańców. Było również wiele ciekawostek o naszym mieście np. gwara czy kulinaria charakterystyczne dla Nasielska i północnego Mazowsza. Bardzo cieszy nas fakt, iż pan Marcin wyraził chęć ponownego odwiedzenia naszej szkoły z kolejnym ciekawym wykładem. Anna Skrzynecka

Konkurs Grammar Race

W dniu wczorajszym odbyło się rozdanie nagród laureatom konkursu Grammar Race organizowanego co roku przez naszą szkołę dla uczniów klas ósmych z okolicznych szkół podstawowych. W tym roku do konkursu przystąpili uczniowie że Szkoły Podstawowej im. Konstytucji 3 Maja i ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dębinkach. Uczniowie otrzymali dyplomy i upominki. Nagrodzeni uczniowie to:

Bartosz Grudek – I miejsce

Mateusz Czachorowski – II miejsce

Kinga Siwek – III miejsce

Wyróżnienia otrzymali:

Michał Witkowski

Amelia Kaźmierczak

Aleksandra Korytkowska

Michał Rosłoński

Paulina Kozłowska

Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy. Dziękujemy także nauczycielkom, które przygotowały i zachęciły swoich uczniów do konkursu: Pani Ewie Wilczyńskiej i Pani Magdalenie Jankowskiej.

Beata Kowalska – organizator konkursu.

23.04 Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Zapraszam do wzięcia udziału w akcji „Podziel się książką!”

W ramach akcji zbieram dary książkowe dla naszej biblioteki szkolnej. Jeśli macie niepotrzebne książki, które są w dobrym stanie to nasza biblioteka chętnie je przygarnie.

Będziemy wdzięczni za:

– lektury

– książki popularnonaukowe

– książki z literatury pięknej dla starszej młodzieży i dorosłych.

Za podarowaną książkę można otrzymać pochwałę do dziennika.

Pozdrawiam

Ewelina Kozłowska

nauczyciel -bibliotekarz

Powiatowy Turniej szachowy szkół Ponadpodstawowych Edycja 2024

W dniu 18 kwietnia 2024 roku w Zespole szkół Zawodowych w Nasielsku odbył się

I Powiatowy Turniej Szachowy dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Uroczystego otwarcia dokonali Dyrektor ZSZ Nasielsk Pan Łukasz Żychowski wraz z Panią wicedyrektor Mariolą Górską. Patronat nad zawodami objęło Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Mazowieckim , którego przedstawicielem była Pani Kierownik Wydziału Oświaty Powiatu Nowodworskiego Joanna Kozerewicz.

W turnieju wzięło udział łącznie 12 zawodników z trzech szkół powiatowych. W wyniku rywalizacji końcowa klasyfikacja turnieju przedstawia się następująco:

Klasyfikacji indywidualnej:

1. Seroczyński Bartosz ZSZ Nasielsk

2. Krawczak Filip ZSZ Nasielsk

3. Brzeziński Kacper LO Nasielsk

Klasyfikacja drużynowa:

1. Zespół Szkół Zawodowych w Nasielsku

2. Liceum Ogólnokształcące w Nasielsku

3. Liceum Ogólnokształcące w Nowym Dworze Mazowieckim

Uroczystego wręczenia nagród dla uczestników turnieju dokonał przedstawiciel Zarządu Powiatu Nowodworskiego Pan Radosław Kasiak wraz z dyrekcją szkoły i Panią kierownik wydziału oświaty. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i sportową rywalizację. Mamy nadzieję, że turniej szachowy zagości już na stałe w kalendarzu imprez sportowych organizowanych przez Powiat Nowodworski.

Dziękujemy również panu Marcinowi Szarszewskiemu za udostępnienie sprzętu w postaci szachów i zegarów do gry.

Wycieczka do Torunia

10 kwietnia br. uczniowie ZSZ w Nasielsku wraz z opiekunami wybrali się do Torunia- miasta naszego patrona- Mikołaja Kopernika.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie z przewodnikiem Starego Miasta.

Wąskimi uliczkami przeszliśmy pod Krzywą Wieżę, z którą związana jest legenda o zakochanym zakonniku. Zgodnie z legendą grzesznik, opierając się plecami o ścianę wieży, nigdy nie będzie w stanie utrzymać równowagi i się przewróci. Jedynie człowiek prawy jest w stanie przejść test i zachować równowagę. Nasi uczniowie chętnie poddawali się temu testowi.

Zobaczyliśmy także pomnik Mikołaja Kopernika, Ratusz, Katedrę świętych Janów, zabytkowe kamienice mieszczańskie , Dom Kopernika. W Katedrze świętych Janów na kościelnej wieży zawieszony jest Tuba Dei (Trąba Boża) – jeden z najstarszych i największych dzwonów średniowiecznych w Polsce.

Kolejnym punktem programu był seans w Planetarium. Siedząc wygodnie w fotelach, mogliśmy obejrzeć pojawiające się nad naszymi głowami tysiące gwiazd i kosmicznych animacji.

Na koniec udaliśmy się do Piernikarni Starotoruńskiej. Tam każdy z uczestników podczas warsztatów pod okiem mistrzów piernikarskich mógł upiec piernik w tradycyjnych drewnianych formach. W sklepie Piernikarni Starotoruńskiej była możliwość zakupienia pierników wypiekanych ręcznie według dawnych receptur oraz innych pamiątek powiązanych z Toruniem oraz toruńskim piernikiem.

W drogę powrotną wyruszyliśmy o godzinie 17.00, a pobyt w Toruniu- mieście Mikołaja Kopernika i pierników będziemy miło wspominać.

Anna Dobies, Małgorzata Banulska, Łukasz Szkoda

OJCZYZNA W POLSKIEJ POEZJI

W nawiązaniu do zbliżających się świąt państwowych biblioteka szkolna zaprasza do udziału w akcji czytelniczej promującej poezję, tym razem patriotyczną.

Aby wziąć udział w akcji przepiszcie wybrany przez siebie wiersz patriotyczny dotyczący Polski na sztywnej kartce formatu A4 lub większej.

Poniżej podaję propozycje wierszy:

– Cyprian Kamil Norwid „Moja piosnka (II)” znana pod tytułem „Do kraju tego …”

– Maria Konopnicka „Pieśń o domu”

– Krzysztof Kamil Baczyński „Elegia o chłopcu polskim”

– Wisława Szymborska „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”

– Maria Konopnicka „Rota”

– Władysław Bełza „Ziemia rodzinna”

– Konstanty Gaszyński „Tęsknota za krajem”

To tylko niektóre z wierszy patriotycznych. Oczywiście zachęcam Was również do samodzielnych poszukiwań .

Na Wasze prace czekam do 24 kwietnia .

Dobrego dnia

Ewelina Kozłowska

Akcja czytelnicza „Mój ulubiony wiersz Czesława Miłosza”

Z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji, jak również ustanowienia Czesława Miłosza patronem 2024 roku, biblioteka szkolna zorganizowała akcję czytelniczą. Ma ona na celu propagowanie poezji w przestrzeni szkolnej, czemu mają służyć plakaty z przepisanymi pięknie wierszami autorstwa Czesława Miłosza. Zawisły one na zaaranżowanej do tego celu tablicy na szkolnym korytarzu.

W akcję włączyło się 5 uczniów. Otrzymali oni pochwały do dziennika.

PS Dziękuję Wam za udział w tym skromnym przedsięwzięciu ❤️.

Ewelina Kozłowska

nauczyciel -bibliotekarz