Warsztaty „Źródło życia”

11.05.2023 r. w Zespole Szkół Zawodowych w Nasielsku odbyły się warsztaty z pogranicza komunikacji i psychologii z panią Magdaleną Bojanowską pt.: „Źródło życia”.

Pani Magdalena – psycholog, mediator, trener Treningu Umiejętności Społecznych, założyciel Ośrodka Terapeutyczno-Rekreacyjnego Razem w Górę  – na początku podzieliła się wynikami niedawno opublikowanych badań zdrowia psychicznego młodych ludzi, z których wynika, że co trzeci uczeń nie ma chęci do życia, nie akceptuje tego, kim jest i jak wygląda oraz czuje się samotny (mlodeglowy.pl). „Na warsztatach psychologicznych były poruszane kwestie, które moim zdaniem są istotne – skomentowała uczennica liceum. Rozmawialiśmy o tym jak bardzo ważne są nasze uczucia i potrzeby. Dowiedzieliśmy się, że każda emocja jest w porządku, nie dzielą się one na te dobre i złe. Uważam, że to spotkanie było bardzo wartościowe i potrzebne”.

Na podstawie „Porozumienia bez przemocy” aktywując uczniów pani psycholog ukazywała źródła uczuć – niezaspokojone i zaspokojone potrzeby, które ma każdy z nas. „Dzisiejsze warsztaty psychologiczne były dla mnie bardzo ciekawe i interesujące – komentuje uczennica technikum. Każdy dostał kartkę i dzięki niej mogliśmy pomyśleć do jakiej grupy emocji należy to, co czujemy i jakie wynikają z nich potrzeby”.

Warsztaty w głównej mierze bazowały na interakcji z uczniami, nie były podawaniem gotowej wiedzy, ale miały na celu zachęcenie młodych osób do nawiązania głębszego kontaktu z sobą. Na spotkaniu byli obecni również nauczyciele, którzy również skorzystali z odświeżonej wiedzy na temat uczuć, potrzeb i strategii ich zaspokajania. „Dzisiejsze warsztaty psychologiczne zatytułowane „Źródło Życia” poruszyły bardzo ważny egzystencjalny temat, o którym rzadko mówi się w szkole – komentuje pan Piotr Starski – uczący języka angielskiego w naszej szkole. Uczniowie wykazali duże zainteresowane, odpowiadali na pytania prowadzącej, analizowali swoje potrzeby emocjonalne, uczyli się mówić o uczuciach, nazywać je oraz wyrażać. Jest to niezwykle istotne w świecie, w którym coraz mniej kierujemy się odczuciami a częściej zaprogramowanym, chaotycznym umysłem i wizualnymi bodźcami. Wypowiedziane pytania o sens życia: skąd się wzięliśmy, po co tu jesteśmy i dokąd zmierzamy w celu ustalenia swojej tożsamości są w moim odczuciu jednymi z najważniejszych pytań życiowych każdego człowieka i bardzo się cieszę, że ktoś je tu wyartykułował… Gratuluję podjęcia się tej inicjatywy i czekam na ciąg dalszy” – dodał nauczyciel.

,,W czwartek z Uczniami z Zespołu Szkół Zawodowych w Nasielsku wspólnie przyjrzeliśmy się temu, jakie mogą być źródła naszych uczuć – skomentowała pani Magdalena Bojanowska. Odkrywanie, nazywanie i wyrażanie potrzeb, które są za nimi ukryte jest idealnym narzędziem do ochrony zdrowia psychicznego. Potrzeby, które są identyczne dla wszystkich ludzi na całym świecie, niezależnie od płci, wieku, narodowości czy statusu majątkowego dążą do zaspokojenia na bardzo wiele sposobów. Niewiedza o tym może prowadzić do braku zrozumienia dla tego, co dzieje się w psychice człowieka. Nadmierna ilość niezaspokojonych potrzeb prowadzi do zbyt wielu jednocześnie przeżywanych nieprzyjemnych uczuć, a te albo zostają wyrzucone w postaci agresji, albo zostają szczelnie zamknięte wewnątrz rozwijając myśli destrukcyjne. Nasi uczniowie dzięki tym krótkim, choć bogatym w treści
i przykłady zajęciom, otrzymali cenne wskazówki do tego jak dbać o własne potrzeby szanując potrzeby drugiego człowieka – dodaje psycholog.”

Spotkanie skoordynował ks. Tomasz Dec – katecheta w Zespole Szkół Zawodowych im. Mikołaja Kopernika w Nasielsku, a zostało sfinansowane przez Centrum Psychologiczno-Pastoralne „Metanoia” – Punkt Konsultacyjny 2022 – filia w Ciechanowie.