Matura 2022

Drodzy Maturzyści!

Nadszedł ten wyjątkowy dzień w Waszym życiu…

Zakończyliście kolejny etap edukacji i rozpoczynacie nowy rozdział w swoim życiu. Dzisiaj niezwykle ważne wydarzenie- egzamin maturalny zwany egzaminem dojrzałości. Niech ten egzamin zakończy się wielkim sukcesem, a jego wynik wynagrodzi Wam długie godziny poświęcone na naukę. Przekazujemy Wam wyrazy wsparcia i życzymy skutecznego wykorzystania zdobytej wiedzy, umiejętności, optymizmu oraz wiary we własne siły, które uwieńczone zostaną powodzeniem.

“Nauka to podróż, która trwa przez całe życie. Dla otwartych umysłów świat jest pełen pytań, na które warto poznać odpowiedzi…” ~Jim Stovall

Pożegnanie Maturzystów

Wycieczka do Torunia w ramach programu „Poznaj Polskę”

20 kwietnia br. uczniowie  klas 2LOR, 3LOA i 3LOR wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę do Torunia – miasta, w którym urodził się patron naszej szkoły Mikołaj Kopernik. Wyjazd został częściowo sfinansowany przez MEiN w ramach programu „Poznaj Polskę”. Młodzież pod opieką pani przewodnik zwiedziła najciekawsze miejsca toruńskiej starówki. W trakcie spaceru poznali oni fakty i legendy dotyczące krzywej wieży. Podążając przy murach obronnych i Bramie Klasztornej dowiedzieli się, jak dawniej broniono miast. Zwiedzili także dwa miejsca kultu religijnego – gotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz katedrę śś. Janów.  Uwagę uczniów przykuły też pomniki, które napotkali na swojej drodze, m.in. osiołek czy piesek. Mieli oni również okazję zobaczyć Fontannę Fliska i poznać legendę związaną z tą postacią. Niewątpliwie największe zainteresowanie młodzieży wzbudziły jednak historie związane z patronem naszej szkoły, które pani przewodnik opowiadała pod domem Mikołaja Kopernika oraz przy jego pomniku. Ponadto, podczas tej edukacyjnej wędrówki, uczniowie podziwiali zabytkowe kamieniczki, ratusz oraz Dwór Artusa.  Spacerowali także piernikową aleją gwiazd, w której upamiętnieni zostali najsłynniejsi torunianie i inne osoby związane z tym miastem. Następnie skierowali swoje kroki do Piernikarni Starotoruńskiej, gdzie poznali tajniki rzemiosła piernikarskiego i wypiekali prawdziwe toruńskie pierniki według starych receptur. Cały pokaz był o tyle niezwykły, że poprowadzony został przez aktorów językiem średniowiecznego Torunia. Po słodkiej przygodzie, młodzież ruszyła w stronę Planetarium, w którym obejrzeli seans pt. Wirująca Ziemia. Miłym zakończeniem wycieczki był wspólny obiad oraz zakup pamiątek.

Konstytucja 3 Maja

Czwartek (28.04.) był dniem, w którym postanowiliśmy uczcić moment uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  Tego dnia młodzież, jak i nauczyciele
założyli stroje galowe, aby podkreślić wyjątkowość tej
uroczystości. Uczniowie klas 1TLR, 1TER, 2LOR i 2WR postanowili
przypomnieć swoim kolegom i koleżankom, jak ważnym dokumentem była
owa konstytucja, jakie znaczenie miało jej uchwalenie dla Polski i
Polaków, zważając na moment dziejowy, w którym ówcześnie się
znajdowaliśmy. Młodzież przygotowała prezentację, z która została
wyświetlona na górnym holu szkoły tak, żeby każdy w dogodnej chwili
mógł się z nią zapoznać oraz montaż słowno-muzyczny,
przedstawiony za pośrednictwem szkolnego radiowęzła, zawierający
piosenki i wiersze sławiące wartości, które zostały podkreślone w
Konstytucji z 3 maja 1791 r.