Wyjazd młodzieży Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Nasielsku do Włoch


Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy i tak też wyjazd naszej grupy dobiega końca. Ostatnie dni obfitowały w kolejne wspólne aktywności kulturowe, językowe, czy też sportowe, a na szczególne wyróżnienie zasługuje wyjątkowa lekcja historii Włoch i innych państw europejskich w Muzeum M9, gdzie młodzież miała okazję korzystać z interaktywnej wystawy dot. historii XX i XXI wieku. Całość została podsumowana warsztatami i sesjami refleksyjno-ewaluacyjnymi, które pełnią zawsze szczególną rolę, tym bardziej w dobie wyjścia z pandemii, kiedy wyjazd tego typu jest pierwszym realnym światełkiem w tunelu, na drodze ku normalności. Nie zabrakło także czasu na wręczenie certyfikatów, upominków, czemu towarzyszyły liczne wzruszenia i podziękowania.

Koniec wyjazdu, ale nie koniec dzielenia się zdobytymi kompetencjami, wrażeniami i doświadczeniami, które będą nam towarzyszyć na bardzo długo, tym bardziej, że cały zrealizowany program pozwolił nam zżyć się z Włochami, ich kulturą, włoskimi rówieśnikami, miejscem pobytu! Otrzymaliśmy tam całą masę serdeczności i uśmiechu, czego tak bardzo brakowało w jakże trudnym okresie pandemii. Miejmy nadzieję, że koniec tej włoskiej przygody jest pięknym początkiem nowego, otwartego i aktywnego czasu w naszym życiu!

#ZSZNasielsk #POWER #Italia #PMU #SportProjectPadova #AICSPadova

Projekt pt. „Doskonalenie kompetencji kluczowych młodzieży LO im. M. Kopernika w Nasielsku drogą ich rozwoju osobistego” nr 2019-2-PMU-2055, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, projekt „Ponadnarodowa mobilność uczniów”.


Poniedziałek i wtorek minęły pod znakiem kolejnych ciekawych zajęć i aktywności, realizowanych w polsko-włoskim towarzystwie! ☺ Oprócz warsztatów tematycznych dot. funkcjonowania w społeczeństwie i odnajdywania się na rynku pracy, wzajemnego uczenia się języków obcych, wyszukiwania kolejnych podobieństw i elementów łączących Polskę i Włochy, znalazł się także czas na lekcję dot. historii regionu, włoskiego rolnictwa, stylu życia ludzi zamieszkujących te tereny od setek lat. 

Z dnia na dzień nasza grupa poznaje coraz więcej, rozumie włoską kulturę i język coraz lepiej, a rozmowy o rewizycie włoskiej grupy w Polsce idą w dobrym kierunku!

#ZSZNasielsk #POWER #Italia #PMU

Projekt pt. „Doskonalenie kompetencji kluczowych młodzieży LO im. M. Kopernika w Nasielsku drogą ich rozwoju osobistego” nr 2019-2-PMU-2055, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, projekt „Ponadnarodowa mobilność uczniów”.

Niedziela już za nami, a to oznacza, że nasi licealiści są już po wizycie w Wenecji! Wąskie uliczki, kanały dzielące kolejne części miasta, mnóstwo zabytków na każdym kroku – całe miasto jest uznawane za zabytek, piękne widoki, pyszne włoskie jedzenie i moc innych atrakcji, to wszystko pozwoliło naszym uczniom na spędzenie kolejnego emocjonującego dnia we Włoszech! Podróż autokarem, rejs wodną taksówką, spacer po Wenecji, a także wolne jak nigdy gondole, to wszystkie środki transportu, które pozwoliły na zwiedzenie miasta w ciągu kilku intensywnych godzin. W planie wycieczki nie zabrakło Placu i Bazyliki Świętego Marka, Pałacu Dożów, dzielnicy i mostu Rialto, spaceru nabrzeżem, czy też punktów widokowych i sesji zdjęciowych w miejscach wskazanych przez panią przewodnik. Kolejna wspaniała odsłona słonecznej Italii za nami!

Pełni pozytywnych emocji, uczniowie reprezentujący naszą szkołę we Włoszech, wchodzą w kolejny tydzień! ☺

#ZSZNasielsk #POWER #Italia #PMU

Projekt pt. „Doskonalenie kompetencji kluczowych młodzieży LO im. M. Kopernika w Nasielsku drogą ich rozwoju osobistego” nr 2019-2-PMU-2055, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, projekt „Ponadnarodowa mobilność uczniów”.

Ależ to była piękna sobota! Nasza grupa zaliczyła dziś zwiedzanie Werony z przewodnikiem. Na każdym kroku towarzyszyła temu oczywiście włoska kultura, niepowtarzalna architektura i przepiękne widoki. W jego trakcie młodzież odwiedziła najstarszą we Włoszech arenę na Piazza Bra, Dom Julii z jej posągiem, balkonem oraz ścianą kłódek i listów, Piazza delle Erbe z targiem i kolumną lwa Świętego Marka, Piazza del Signori z pomnikiem Dante Alighieri’ego, pełne malowniczych widoków nabrzeże rzeki Adyga oraz most Ponte Pietra u podnożą zamku i wzgórza San Pietro. Do tego typowy wyśmienity włoski obiad – pizza w różnych odsłonach oraz lody, a na koniec czas wolny w podgrupach dedykowany na zdjęcia, zakupy pamiątek i spacerowanie. Czy można wymarzyć sobie więcej?

A już jutro Wenecja! Nie możemy się doczekać! ☺

#ZSZNasielsk #POWER #Italia #PMU

Projekt pt. „Doskonalenie kompetencji kluczowych młodzieży LO im. M. Kopernika w Nasielsku drogą ich rozwoju osobistego” nr 2019-2-PMU-2055, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, projekt „Ponadnarodowa mobilność uczniów”.Pierwszy tydzień polsko-włoskich zajęć dobiegł końca! Oprócz kolejnych sesji warsztatowych, nauki języka angielskiego i włoskiego czy też poznawania kultury Włoch poprzez ciągłą interakcję z włoską młodzieżą, nasza grupa miała wyjątkową okazję na rozwój swoich umiejętności pracy w zespole, poprzez niecodzienne zajęcia sportowo-team buildingowe Nasza grupa została zaproszona do udziału w wyścigach smoczych łodzi (eng. Dragon Boats), w ramach których mieli niepowtarzalną okazję stworzyć wspólnie ze swoimi włoskimi rówieśnikami prawdziwe zespoły, pracujące na wspólny sukces! 

Trzeba przyznać, że nasi przyjaciele z Liceo Scientifico Statale Enrico Fermi stanęli na wysokości zadania i nie pozwalają nam się nudzić, wplatając w program aktywności, które zapamiętamy na pewno na bardzo długo!

A już jutro program kulturowy! Na weekend zaplanowane są 2 wycieczki – do Werony oraz do Wenecji, więc nie zabraknie pięknych zdjęć, do śledzenia których serdecznie zapraszamy!

#ZSZNasielsk #POWER #Italia #PMU

Projekt pt. „Doskonalenie kompetencji kluczowych młodzieży LO im. M. Kopernika w Nasielsku drogą ich rozwoju osobistego” nr 2019-2-PMU-2055, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, projekt „Ponadnarodowa mobilność uczniów”.

List Dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych w Nasielsku z okazji zakończenia roku szkolnego 2020/2021

Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice, Uczniowie i Nauczyciele.

Rok szkolny 2020/2021 kończy się, przed nami okres wakacji i wypoczynku. Za nami nietypowy czas pracy i nauki w niecodziennych okolicznościach spowodowanych pandemią Covid-19.  Praca na odległość pokazała, że nic nie jest w stanie zastąpić bezpośredniego kontaktu. Mimo różnych przeszkód udało się i dzisiaj kończymy.

Nauczycielom, Rodzicom, Pracownikom Administracji i Obsługi chciałabym podziękować za owocną współpracę ze szkołą, za zaangażowanie i poświęcony czas.

Uczniom, którym udało się uzyskać świadectwo z wyróżnieniem gratuluję. Serdeczne gratulacje składam naszym stypendystom:

– uczennicy czteroletniego liceum ogólnokształcącego – Natalii Polańskiej z klasy 2LOR;

– ucznia dotychczasowego trzyletniego liceum ogólnokształcącego – Patryka Smosarskiego z klasy 2LO;

– uczennicy pięcioletniego technikum – Agaty Piętka z klasy 1TLR;

–  uczennicy dotychczasowego czteroletniego technikum – Wiktorii Popielas z klasy 3TEL.

Wiktoria uzyskała najlepsze wyniki nauczania w całej szkole, zdobywając dodatkowo Stypendium Pana Starosty Powiatu Nowodworskiego – Krzysztofa Kapusty.

Dziś w sposób szczególny zwracam się do Absolwentów Branżowej Szkoły I Stopnia, którzy wchodzą w kolejny, nieznany etap życia. Mam nadzieję, iż okres nauki w tej szkole zaopatrzył Was w wiedzę, doświadczenie i odwagę na dalszą drogę dorosłego już życia. Dziękuję za piękne życzenia, które wystosowaliście w kierunku grona pedagogicznego.

Dzień dzisiejszy to pożegnanie również naszego katechety – ks. Piotra Wilkowskiego. Dziękuję księdzu Piotrowi za pracę w naszej szkole, za zaangażowanie w wychowanie młodzieży, kształtowanie postaw wrażliwości, inspirowanie młodych do własnego rozwoju.

Miejmy nadzieję, że rok 2021/2022 będzie wolnym do zmartwień i strachu przed chorobą.

Na czas wakacji, życzę wszystkim spokoju, odpoczynku, radości z życia i zadowolenia.

Dyrektor Szkoły

mgr Agnieszka Rutkowska


„Italia pełna atrakcji!”, a może „Nim się obejrzysz, a tu już czwartek za pasem!”, czy jednak „Wszędzie dobrze, ale we Włoszech najlepiej!” – który tytuł wybrać? Decyzja trudna, bo wszystkie pasują jak ulał, bo nasza 20-stka wspaniałych ledwo wyjechała, a już minęły 3 dni bogatego programu realizowanego we Włoszech w ramach projektu pt. „Doskonalenie kompetencji kluczowych młodzieży LO im. M. Kopernika w Nasielsku drogą ich rozwoju osobistego” nr 2019-2-PMU-2055. Spotkania z włoską młodzieżą, wspólne warsztaty, sesje fotograficzne i przepiękne widoki, atrakcje kulturowe i zwiedzanie Padwy, a do tego przepyszne jedzenie – czego chcieć więcej? Od poniedziałku nasi uczniowie mieli okazję poznać funkcjonowanie, zwyczaje i historię szkoły partnerskiej Liceo Scientifico Statale Enrico Fermi, a także zrealizować wspólne zajęcia, które obfitowały w wiele nowych odkryć, w tym to, że używanie języka angielskiego wcale nie jest takie straszne! Nie zabrakło także czasu na elementy kulturowe, wspólny spacer po Padwie, zwiedzanie tego pięknego miasta z przewodnikiem czy też pamiątkowe zdjęcia. A to dopiero półmetek pierwszego tygodnia!

Czekamy na więcej!

#ZSZNasielsk #POWER #Italia #PMU

Wyjazd młodzieży Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Nasielsku do Włoch

Projekt pt. „Doskonalenie kompetencji kluczowych młodzieży LO im. M. Kopernika w Nasielsku drogą ich rozwoju osobistego” nr 2019-2-PMU-2055, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, projekt „Ponadnarodowa mobilność uczniów”.


Miło jest mi poinformować, że dnia 20 czerwca 2021 r. w niedzielę, w okolicach godziny 16:30, 20-osobowa grupa uczniów Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół Zawodowych w Nasielsku wraz z 3 opiekunami, w ramach PROJEKTU „Doskonalenie kompetencji kluczowych młodzieży Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Nasielsku drogą ich rozwoju osobistego” realizowanego w ramach programu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego, wyjechała do Włoch na dwutygodniowe warsztaty, szkolenia oraz wymianę doświadczeń.

Licealiści pojechali w region Wenecji Euganejskiej do Padwy, tam gdzie przed 520 laty udał się patron naszej szkoły, sam Mikołaj Kopernik celem odbycia studiów na padewskiej uczelni.

W sobotę  licealiści przeszli badania pod kątem COVID-19. Do Włoch pojechali uczniowie osiągający najwyższe wyniki w nauce pod warunkiem, że zgodzili się na udział w programie.

Inicjatywa jest realizowana we współpracy z partnerem włoskim – Państwowym Liceum Naukowym im. Enrico Fermi w Padwie. Szkoła ta, jako patrona ma włoskiego fizyka jądrowego – Enrico Fermi, podobnie jak my mamy fizyka polskiego – Mikołaja Kopernika. Enrico Fermi był współtwórcą pierwszego na świecie reaktora jądrowego i bomby atomowej – pracował nad nią w ośrodku badawczym w Los Alamos. Opracował mikroskopowy rozkład prawdopodobieństwa fermionów – statystyka Fermiego-Diraca, nazwany tak na jego cześć.

W ramach bezpłatnego udziału w projekcie, uczestnicy  mają zapewniony transport, ubezpieczenie, opiekę, wyżywienie i zakwaterowanie, a także otrzymali „kieszonkowe” i odbędą wycieczki kulturowe. Poznają kulturę i zwyczaje Włoch.

Wcześniej wzięli udział w dodatkowych zajęciach z języka angielskiego, ale także włoskiego. Ponadto uczestnicy brali udział w zajęciach z zakresu kultury Włoch, co pozwoli im uniknąć tzw. szoku kulturowego i uwrażliwić na panujące tam obyczaje. Zajęcia, w dobie pandemii, odbywały się zdalnie. Dzięki partycypacji w przedsięwzięciu uczestnicy wzbogacą swoje kompetencje:
– językowe – m.in. rozwiną zasób słownictwa w języku angielskim oraz wykształcą płynność komunikacji w rzeczywistych warunkach użycia tego języka, a także poznają podstawy języka włoskiego;
– kulturowe – m.in. rozwiną zmysł tolerancji i szacunku wobec innych kultur, nauczą się niwelować stereotypy czy też staną się bardziej otwarci na nowe wyzwania;
– oraz społeczne – m.in. nauczą się radzić sobie ze stresem, aktywnie słuchać, efektywnie przekazywać informacje czy też wykształcą postawy wytrwałości i dążenia do celu.
Dodatkowo wzmocnieniu ulegną przekrojowe kompetencje kluczowe, w tym m.in.: rozwijanie umiejętności uczenia się, nabycie nowych kompetencji niezbędnych do rozwoju osobistego, przyszłego zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa europejskiego.

Warto przypomnieć, że jesienią pojedzie do Grecji kolejna grupa naszej młodzieży z Technikum im. M. Kopernika w Nasielsku na praktyki zawodowe w region Riwiery Olimpijskiej.

Dyrektor Szkoły

mgr Agnieszka Rutkowska

Z